Z opóźnieniem, ale jest Wreszcie ruszył duży blok gazowy w elektrowni Dolna Odra

pge gryfino 2050

Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Przedstawiciele konsorcjum Polimex Mostostal i GE oraz grupy PGE 14 sierpnia podpisali protokół przejęcia bloku nr 9 w Zespole Elektrowni Dolna Odra do eksploatacji. PortalGospodarkaMorska.pl dowiedział się również, że transformator blokowy jest trakcie transportu na teren budowy. Elementy dostarczane są transportem kolejowym, drogowym oraz wodnym na statkach, barkach i pontonach. Obiekt w Dolnej Odrze pod Gryfinem ma szansę stać się największą elektrownią gazową w Polsce.

  1. Na potrzeby budowy elektrowni i realizowanych dostaw wybudowano port barkowy nad rzeką Odrą w rejonie tzw.
  2. Nowe bloki będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności – zapewnia.
  3. Oprócz umowy na generalną realizację inwestycji, dotyczącej budowy bloku o wartości ok. 3 mld złotych netto, zawarta została także wieloletnia umowa serwisowa o wartości ponad 0,76 mld zł netto.
  4. – Budowa nowych bloków jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie energetycznym w tym regionie – mówi Tomasz Pluciński, dyrektor projektu budowy bloków gazowo-parowych dla spółki PGE Gryfino 2050.

Pojawiła się ważna wiadomość ws. zakazu pieców na gaz

Jednak 20 lipca 2023 roku spółka PGE Gryfino 2050 (PGE Gryfino), która przejęła od PGE GiEK Najlepszy Luksusowy Wygląd Hotelu kontrakt w Dolnej Odrze, zawarła aneks do umowy na budowę dwóch nowych bloków energetycznych. Zgodnie z zapisami aneks ustalono, że termin przekazania do eksploatacji bloków gazowo-parowych zostaje przesunięty z 11 grudnia 2023 roku na dzień nie późniejszy niż 30 kwietnia 2024 r. Tomasz Pluciński mówi, że port barkowy służy jako platforma rozładunkowa elementów gabarytowych. I realizowanych dostaw wybudowano port barkowy nad rzeką Odrą w rejonie tzw.

– Następnie pontonem – transportem morskim do Szczecina i kolejno przeładowany na barkę i dostarczony do Dolnej Odry transportem rzecznym – wyjaśnia.

Budowa bloków gazowo – parowych przy Elektrowni Dolna Odra wchodzi w kolejny etap

Wśród kluczowych elementów jest turbina gazowa z francuskiego Belfort, która do Szczecina dotrze transportem śródlądowym w sierpniu. Natomiast turbina parowa dostarczana jest w kilku elementach. To część wysokoprężna (kadłub oraz wirnik), obudowa części niskoprężnej oraz wirnik części niskoprężnej. – Budowa nowych bloków jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie energetycznym w tym regionie – mówi Tomasz Pluciński, dyrektor projektu budowy bloków gazowo-parowych dla spółki PGE Gryfino 2050. Rozpoczął się transport generatorów i turbin gazowych do dwóch bloków gazowo – parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW realizowanych przez spółkę PGE Gryfino 2050 przy Elektrowni Dolna Odra. Potrzebne do budowy bloków elementy zostaną sprowadzone do Szczecina z kilku lokalizacji w Europie i Azji.

pge gryfino 2050

Polimex Mostostal S.A.

Dodajmy, że pompy wody zasilającej na teren inwestycji dotarły transportem drogowym z Hiszpanii. – Dotrze on z Turcji transportem morskim do Belgii, następnie przeładowany zostanie na barkę i transportem rzecznym zostaną dostarczone do Dolnej Odry – mówi dyrektor Pluciński. Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050.

Z opóźnieniem, ale jest. Wreszcie ruszył duży blok gazowy w elektrowni Dolna Odra

Budowa dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych w Nowym Czarnowie jest projektem strategicznym Grupy PGE realizowanym przez spółkę PGE Gryfino 2050. Bloki uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Dzięki zasilaniu gazem wysokometanowym, produkcja energii elektrycznej będzie realizowana w oparciu o niskoemisyjne jednostki wytwórcze, co z kolei wpłynie korzystnie na środowisko i jakość powietrza w regionie. – Na jego terenie został zmontowany dźwig kratownicowy Mammoet AK912, który posłuży do rozładunku najcięższych elementów z barki jak moduły ciśnieniowe kotła HRSG, zbiornika wody zasilającej, stojana i Wykwalifikowani porady przedsiębiorcy zwiększyć swój dzień umiejętności handlowe wirnika generatora. Ładunek dalej z portu barkowego na plac budowy transportowany jest za pomocą samojezdnej platformy transportowej SPMT – opowiada.

– Zaawansowanie prac nad inwestycją przekroczyło już 65 proc. Na budowie pracuje obecnie ok. 950 osób, natomiast w szczytowym okresie będzie pracować nawet 2500 ludzi – zapowiada dyrektor Pluciński. –  Każdy transport podlega bardzo szczegółowej weryfikacji, opracowywany Produkcja przemysłowa USA wzrosła o 0,6% w sierpniu-Forex jest plan załadunku, przeładunku i wyładunku – opowiada dyrektor. Prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem przewidującym zakończenia inwestycji w IV kwartale 2023 roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *